Újjáépítené Jugoszláviát Novak Djokovics

2025. január 13. 22:19

„Lehetséges, hogy újra egy ország legyünk?” – tette fel a kérdést a világ legjobb férfi teniszezője.

2025. január 13. 22:19
Sanghaj, 2024. október 12.
A szerb Novak Djokovic, miután gyõzött az amerikai Taylor Fritz ellen a sanghaji keménypályás férfi tenisztorna egyesének elődöntőjében 2024. október 12-én.

Nyitókép: MTI/EPA/Alex Plavevski 

A világ jelenlegi legjobb férfi teniszezője, a 24-szeres Grand Slam-győztes Novak Djokovics az amerikai GQ magazinnak adott interjújában kijelentette, hogy szeretné, ha Jugoszlávia újjáépülne, bár elismerte, hogy ez az elképzelés nem reális. A Szabad Magyar Szó által szemlézett, számos témát érintő beszélgetésben a szerb világklasszis elmondta többek közt, hogy családi háttere miatt természetes, hogy az egykori Jugoszlávia népeihez egyformán viszonyul. 

Djokovics  elmondta, hogy a 2018-as labdarúgó-világbajnokságon nyilvánosan szurkolt Horvátországnak, ezért sokan kritizáltak hazájában, Szerbiában, még a kormány legmagasabb képviselői is. 

„Az én esetemben azonban ez elég egyszerű. Anyám családja Horvátországból származik. Ő Belgrádban született, de az egész család horvát. Apai ágon Montenegróból és Koszovóról származnak. Én Szerbiában születtem. Számomra természetes, hogy mindenkihez egyformán viszonyulok. Ha valaha egy nemzetként éltünk együtt, és ennyi kulturális, hagyományos kapcsolatunk van, például a nyelv, miért ne összpontosíthatnánk ezekre a dolgokra?” – jelentette ki a GQ-nak a világklasszis. 

A 24-szeres Grand Slam-győztes teniszező kijelentette azt is, hogy szeretné, ha Jugoszlávia újra létezne. 

„Ha megnézzük a népviseleteinket, zenénket, táncainkat, ételeinket – ugyanaz! Csak más szavakkal írjuk le. Ezért támogatom azt, hogy minél közelebb kerüljünk egymáshoz. Lehetséges, hogy újra egy ország legyünk? Szerintem nem valószínű. De semmi sem lehetetlen. Ha megmutatjuk, hogy ugyanazok a gyökereink, ugyanaz a történelmünk, és ugyanabból a törzsből származunk, talán ez inspirálná az embereket. Legvadabb álmaimban ez lenne az ideális forgatókönyv. Ez a tökéletes forgatókönyv. Miért ne? Hiszen ugyanazt a nyelvet beszéljük, vagy legalábbis nagyon, nagyon hasonlót. Tökéletesen megértjük egymást” – fogalmazott Djokovics.

Djokovics elismerte, hogy Jugoszlávia újjáépítésének gondolata megosztó lehet.

„Nem vagyok biztos benne, talán magam is kételkedem ebben a lehetőségben. De ez legalább közelebb hozná az embereket. Szeretném, ha békésebb és barátságosabb kapcsolatok lennének a régióban. Együttműködésre van szükség, mert most minden nyáron, amikor elérkeznek ezek a nagy évfordulók, a háborúk emléknapjai, a média és a politikusok egyre erőteljesebben hangsúlyozzák ezt. Így lehetetlen közeledni. Csak egyre távolodunk. Nem azt mondom, hogy az embereknek el kellene felejteniük. Nagyon nehéz ezt kérni. Az áldozatokat mindig emlékeznünk kell. De vajon így haladunk előre?” – tette fel a kérdést Djokovics .

 

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kétes
2025. január 14. 15:34
Mi magyarok picit másként látjuk a múltat. Elég ehhez annyit hozzáfűzni, hogy egy szerb (rác) születésű nagyvezír Szokoli Mehmednek hívták, harcolt a horvát származású Zrínyi Miklós gróf, Szigettvár hős védője ellen. A hódoltság idején az oszmán (török) megszálló hatalmat szerb nemzetiségűek szolgálták legnagyobb számban. Török etnikum csak arányaiban kisebb részben élt a hódoltatott magyar területeken. Javarészt szerbk szolgáltak és éltek itt.
leonardodicarpaccio
2025. január 14. 08:27
A "jugonostalgija" és a "jugo-kommunizmus"iránti vágy egy tőről fakad. "Jó volt Tito idején", "kiemelkedtünk a keleti blokkból". Ha valaki a fiatalabb generációhoz tartozik, akkor a szüleitől/nagyszüleitől hallja ezt. Arra jó, hogy elterelje a figyelmet a problémamegoldási folyamatban a jelen megoldásairól, és a problémát helyezze középpontba. Látszik is ez Szerbia gazdasági-társadalmi folyamataiban. Kilátástalanság, haladás le a lefolyóba.....
rugbista
2025. január 14. 08:09
Az edzőjével is meg szokta beszélni a dolgot?
contractor-2
2025. január 14. 07:46
Az egész dél-szláv háború dokumentálva és vizuálisan digitalizálva van és minden évben, az e háborúhoz kapcsolódó nemzeti ünnepeken, az összes háborús fél lejátssza belőle a saját narratíváját, így tartósítva a gyűlöletet a másik - jellemzően szerb - fél iránt. Ezért van minden augusztus 5.-én a horvát-szerb viszonyban diplomáciai sárdobálás és a szerb-bosnyák viszonyban is. A legutolsó balkáni háború még nem volt olyan régen, hogy a sebek begyógyuljanak, de így hogy 21. századi technikával dokumentálták is őket, és minden évben újraélheti bárki a TV-ben, talán nem is fognak soha.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!